Jag tänker på att blodapelsinerna är så goda så här års. Syrliga och söta, som en liten kick i gommen, hur det smakar som att äta en bit av solen. Tur att jag har ett helt nät i kylskåpet.
Jag tänker på att det är så kul att läsa bloggar nu för tiden. Jag tycker extra mycket om Saras uppfriskande återkomst och Floras personliga rapporter från Rom. Blir inspirerad här i mitt egna lilla hörn.
Jag tänker på hur det ska bli när vi flyttar. Det ska bli spännande att inreda ett nytt hem tillsammans, att ha mycket mera yta, kommer vi gå runt och ropa till varandra för att vi inte hör vad den andra säger? På söndag ska vi dit för att mäta och se allting i dagsljus, så knäppt att ha lagt en massa pengar på något utan att ha memorerat varenda centimeter, men sådan är visst bostadsmarknaden. Jag hoppas att lägenheten är minst lika fin som jag minns den.
Jag tänker på hur sjukt det är med vinstdrivande skolor. Hur våra skattepengar som ska investeras i att skapa trygga, sedda och utbildade barn istället hamnar i aktieägares fickor. Hur kan lösningen på ungdomskriminalitet vara att sätta 13-åringar i fängelse och inte att ge mer resurser till skola, omsorg och sociala skyddsnät? Det är absurt.
Jag tänker på hur bra det går att bo på 30 kvadrat. Hur jag trodde att det skulle vara mycket svårare, att jag skulle sakna mina saker mer. Nu har jag det mesta i ett förråd på andra sidan stan och hittills finns det bara en kort lista på sådant jag skulle vilja hämta: zestjärn, bruna manchesterbyxor, grå ulltröja, rejäl packtejp, vita jeans.
Jag tänker på ärendena jag ska göra på lunchen. Att jag ska gå till posten och skicka iväg paketet med skorna som jag inte vill ha, sedan till biblioteket för att hämta och lämna några böcker och så kanske en sväng till Ica Draken för att se om de har några blommor till bra pris.
Jag tänker på hur bra jag har det. Som får vara varm och mätt, uppkopplad och informerad, ekonomiskt trygg och väl omhändertagen av människor omkring mig. Hur lätt det är att ta saker för givet och hur mycket som kan hända i det här lilla livet.
Lämna en kommentar
Indeed
Klokt tänkt!
Jag tänker på att om man betänker att tjärn och stjärn (vitt tecken i pannan på en häst) också är ord så är ordet zestjärn plötsligt mångtydigt. Kan det inte vara så att Harry Potter hade en ze-stjärn i pannan?
blir så glad! och tycker så hemskt mycket om att läsa din blogg också.
och ja: blodapelsinerna.
Fint avslut också.