En dikt, en bok, ett band

en dikt, en bok, ett band

En dikt
Jag fann en så träffsäker beskrivning på vad kärlek är och hur den kan kännas, ur Jila Mossaeds diktsamling Vem var min mor på jorden. Vill alltid luta mig mot din vägg.

en dikt, en bok, ett band

En bok
Den senaste boken jag läste ut var Alessandro Bariccos Silke. En nätt klassiker på 120 sidor som rymmer väldigt mycket mellan raderna. I korta drag handlar den om silkeshandlaren Hervé Joncour som behöver bege sig på en lång resa från Frankrike till Japan för att köpa silkesmasksägg. Lika mycket som silke är bokens tema präglar det också sättet den är skriven på. Historien läggs fram lätt och luftigt med ett avskalat berättande och ett medvetet upprepande, samtidigt som den är full av sköra detaljer som mejslats fram med precision. Inte ett enda ord känns onödigt här. Jag skulle säga att det är en mycket bra bok att läsa om man snabbt och enkelt vill komma in i sin läsning, men samtidigt ta del av något med litterära ambitioner. Finns på Bokbörsen eller på biblioteket.

niki & the dove

Ett favoritband
Ingen har väl missat (och hunnit tröttna på) trenden med att bli nostalgisk över 2016 vid det här laget. Jag kommer inte göra någon längre tillbakablick men kan bara konstatera att ett av mina favoritband från då fortfarande hänger kvar. Niki & The Dove och deras album Everybody’s Heart is Broken Now som släpptes 2016 är fortfarande en av mina bästa skivor att lyssna på, särskilt på fredagar. Låten Empires har jag fortfarande på repeat då och då, bara för att den är så otroligt bra.

PS. Rubrikreferens härifrån, såklart

Delta i diskussionen

8 kommentarer

  1. En till här som har den som favoritskiva! Lyssnar minst en gång i veckan och trodde jag var den enda, kul att det finns fler 🙂

  2. Åh Alessando Baricco! Jag läste Silke för många år sedan, efter det jag sett skådespelaren Eric Ericson uppföra Bariccos bok 1900 som monolog. Fantastiskt bra! Mycket speciell historia.

    Dikten var väldigt fin och träffande. Både om kärlek och om en ny lägenhet som msn verkligen tycker om.

  3. När! Jag! Sitter i min bil, på väg hem från jobbet! Har jag nånting, yeah nånting att dö för! En dikt, en bok, ett favoritband! En dikt, en bok, ett favoritba-and!!

    En av mina topp 10-refränger tror jag? Älskar simpelheten, det lilla livet! Tack för att du satte denna låtsnutt i huvudet på mig igen nu på morgonen, och för tips på nya dikter böcker och band!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *